Druhy depresie

Pôvod depresie môže byť kdekoľvek. Predpokladá sa, že za jej prepuknutím môžu byť hormóny, chemické zmeny v mozgu, ale aj dedičnosť. V závislosti od príznakov poznáme viacero druhov depresie.

deprese

Typické príznaky depresie
Existuje viacero symptómov, ktoré sa prejavia pri každej depresii. Pocit smútku, hnev, strata nálady, spomalené fyzické a aj duševné procesy, nízke sebavedomie. Takéto pocity máme čas od času všetci. Rozdiel medzi depresiou a negatívnymi pocitmi je ten, že pocity časom vyprchajú. Depresia je stav, keď tieto pocity pretrvávajú dlhšiu dobu – viac než 2 týždne. Môže totižto prerásť až k myšlienkam na samovraždu.

podzim

Druhy depresie
Veľká depresívna porucha– náhly nástup príznakov (depresívna nálad, smútok, hnev, nespavosť, nerozhodnosť, myšlienky na samovraždu, zmena chuti do jedla,…), ktoré trvajú dlhšiu dobu a výrazne zasahujú do bežného života.
Dystýmia– trvalá depresívna porucha je menej nápadná. Nástup príznakov je miernejší a kým si vôbec všimnete, že ju máte môže prejsť pár mesiacov.
Bipolárna porucha– táto depresia sa vyznačuje striedaním nálad. Manicka a depresívna fáza tejto depresie sa v istých časových intervaloch striedajú. V depresívnej fáze je pacient smutný, bez energie, má problémy s koncentráciou a spánkom, nemá záujem o predtým zábavné aktivity, má nízke sebavedomie. V manickej fáze sa pacient správa presne opačne. Má veľa energie, nepotrebuje spať, vedie neviazaný životný štýl, rýchlo rozpráva, má vysoké sebavedomie,… svet je pre neho gombička.

těhotenství

Sezónna depresia– s nástupom jesene a zimy sa dni skracujú. Nedostatok slnečného svetla môže spustiť v citlivých osobách sezónnu depresiu. Smútok, hnev a podráždenosť začnú ustupovať na jar, keď sa začnú dni predlžovať.
Popôrodná depresia– tento typ depresie sa rozvinie po pôrode. Je spôsobená hormonálnymi zmenami, ktoré sa v tele matky práve odohrávajú. Ak si k tomu pridáte starostlivosť o narodené dieťa, nedostatok spánku, strach a obavy – depresia má základ na to aby sa rozvinula v celej miere.
Perinatálna depresia– často sa zamieňa s popôrodnou depresiou. Prejavy a príčina sú rovnaké. Jediný rozdiel je v čase prepuknutia poruchy. Perinatálna depresia prichádza počas tehotenstva – pred pôrodom.

Nezařazené