HNAČKA A DOVOLENKA


Všeobecná charakteristika V letnom období na nás hnačky útočia zo všetkých strán. Niekedy stačí zjesť zle tepelne upravené mäso alebo sa napiť závadnej vody. Hnačky spôsobujú vírusy alebo baktérie, ktoré napádajú našu tráviacu sústavu.
květ v pupíku
V niektorých prípadoch môžu byť príčinou hnačiek aj parazity. V lete sa ale vyskytujú a hrozia častejšie hnačky bakteriálne, ich príčinou bývajú väčšinou hygienické nedostatky. Nakaziť sa ale môžeme aj kontaminovanými vajcami a výrobkami z nich, nedostatočne tepelne upraveným mäsom či mliečnymi výrobkami.
 
Príčiny          Veľmi častým a obvyklým zdrojom baktérií je tiež voda alebo kontaminované kocky ľadu. Ak sa chystáte na dovolenku do Afriky, juhovýchodnej Ázie alebo do exotických krajín, mali by ste mať na pamäti, že môžete piť len vodu balenú a nie kohútikovú.
 
Prevencia       Jedzte pokiaľ možno len čerstvé kusové ovocie a zeleninu, ktorú si vždy opláchnite balenou vodou. Určite sa vyhýbajte pripraveným, hotovým šalátom a ovocným pohárom. Tiež pite nápoje len chladené, bez obsahu ľadu. Ľad totiž býva pripravený z miestnej kohútikovej vody, ktorá môže byť chybná a môže obsahovať baktérie spôsobujúce hnačky a ostatné choroby.
bolest břicha
V exotických destináciách dbajte na zvýšenú hygienu a správajte sa veľmi zodpovedne. Pri konzumácii jedál zhodnoťte vždy aspoň vzhľad a vôňu. V prípade porciovaniu mäsa používajte len jeden nôž a jeden lopárik a nekrájajte tu už nič iné, ako napríklad ovocie alebo zeleninu. Po použití toalety, jazde v MHD alebo po nakupovaní v obchode si vždy dôkladne umyte ruky mydlom  v teplej vode.
 
Opatrenia      Pokiaľ Vás už prepadne hnačka, spravidla postačí kúpiť si lieky bežne dostupné v lekárni. Kúpte si tie, ktoré sú určené a zaberajú na všetky druhy hnačiek, teda na vírusový aj bakteriálny pôvod. Veľmi dobrým pomocníkom a opatrením sú laktobacily, ktoré veľmi šetrne obnovujú narušenú mikroflóru v črevách.

Okrem liekov je potrebné dodržiavať pitný režim a diétnu stravu vo forme piškót a suchárov. Keď hnačka trvá dlhšie a pridajú sa horúčky, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Nezařazené