Na čo je dobrá vláknina?

Vláknina je skvelá látka, ktorej dostatočným konzumovaním sa dá podporiť lepšie trávenie a celkové zdravie organizmu človeka. Ľudia ju všeobecne nezaraďujú primerane do svojej stravy a pokiaľ ste jedným z týchto ľudí, určite by ste to mali hneď napraviť. Urobiť by ste tak mali hlavne vtedy, keď vás trápia nejaké tráviace alebo črevné ťažkosti, pretože vláknina dokáže pomôcť s udržiavaním dobrého stavu črevnej sústavy a tým pádom aj k lepšiemu vylučovaniu. Jej hlavnou úlohou je primárne zabezpečiť to, aby sa prijatá potrava dokázala dobre v tele spracovať a následne sa nepotrebné zvyšky aj spolu so zvyškami vlákniny mohli bez problémov vylúčiť z tela von. Rovnako pomáha so zabraňovaním vzniku zápchy, udržiavaním rovnováhy črevnej mikroflóry, ale aj s regulovaním hmotnosti, predchádzaním cukrovke alebo vysokému krvnému tlaku a cholesterolu.

vláknina v potravinách

Odporučená denná dávka vlákniny, ktorú by mal každý dospelý jedinec prijať, je približne 25 až 30 gramov. Získať ju môžete pravidelným jedením obilnín, strukovín, orechov alebo čerstvej zeleniny a ovocia. Ak vás zaujímajú konkrétne potraviny, ktorých konzumáciou si viete doplniť dávku vlákniny, určite zaraďte do jedálnička hrušku, maliny, hrášok, cícer, fazuľu, šošovicu, vlašské orechy, pistácie, mandle, avokádo, ovos a ovsené vločky, otruby, chia semiačka, mrkvu, uhorky, reďkovku, paradajky alebo dokonca aj horkú čokoládu s vysokým obsahom kakaa.

vláknina v tabletkách

Pokiaľ potrebujete alebo máte pocit, že vám vláknina prijímaná z jedla nestačí, môžete vrátane potravín obsahujúcich vysoký podiel vlákniny, užívať aj vlákninu v tabletách nutrifit.sk, prípadne v inej forme doplnkov výživy (napr. prášok). Takéto doplnky stravy najčastejšie obsahujú vlákninu, ktorá sa nazýva Psyllium a ide o jednu z najúčinnejších a najznámejších látok, účinných na čistenie nie len tráviaceho traktu a čriev, ale aj pečene a riešenie iných zdravotných problémov. Okrem tejto látky obsahujú tablety aj silné výťažky a extrakty vlákniny z ovocia, obilnín, rias alebo zeleniny, vďaka ktorým si viete rýchlo doplniť odporúčanú dávku výživy.