Zháňať sa po klimatizácii s nástupom letných horúčav je neskoro

Zaobstarajte si klimatizáciu včas, najlepšie na jar – jar mnohí z vás považujú za najkrajšie ročné obdobie. Začínajú pučať stromy, kvitnúť tulipány a narcisy a prebúdzajúca sa príroda vyslovene láka k víkendovým výletom a ku každodenným prechádzkam alebo prechádzkam na bicykli. Zároveň je vonku príjemné teplo, teplota ovzdušia vtedy nevystúpi na viac ako dvadsaťpäť stupňov Celzia, a vystačíme len s ľahkým odevom a obuvou.

klimatizácia v spálni

Akonáhle sa jar začne posúvať do leta, narastá aj denná teplota, a to je potom dôvod odkladať niektoré zvršky a nahrádzať ich ešte tenšími. Akonáhle ale teploty vystúpajú nad tropickú tridsiatku, nie je už čo vyzliekať, vyzliecť z kože sa nemôžeme, a tak sa nadmerne potíme, sme unavení a vyčerpaní. Ak máte v takej horúčave podávať pracovný výkon a následne odpočívať a dopriať si výdatný spánok, tak ľahké to nebude.

most SNP v Bratislave

Kto z vás niekedy zažil extrémne horúčavy, ktoré vám nedovolia poriadne sa vyspať, iste potvrdia, aké nepríjemné a niekedy aj nebezpečné to je. V tej chvíli zatúžite po klimatizácii v byte, ale ak ju tam nemáte, je pomerne neskoro o ňu žiadať už v čase, keď letné horúčavy udrie v plnej sile. Buďte naopak prezieraví a klimatizáciu do bytu v Bratislave si kupujte v predstihu, najlepšie už na jar, kedy rozkvitajú konvalinky a sirôtky, a máte dostatok času pripraviť sa na trópy.

Klimatizácia chráni pred úpalom – úpal je veľmi nebezpečný stav organizmu, ide o prehriatie a nárast telesnej teploty, niekedy až do takej miery, že človek môže zomrieť. Paradoxne k úpalu môže dôjsť aj v zime, v prekúrenom autobuse, ale tam nie je problém z neho vystúpiť alebo sa aspoň vyzliecť, zatiaľ čo v lete, v tropických horúčavách, sa úpal môže prihodiť takmer všade. Klimatizácia je ten najúčinnejší prostriedok proti úpalu, samozrejme ak si odmyslíme situácie, kedy zaliezate do jaskýň, alebo do pivnice, napríklad na starých hradoch, kde je aj v extrémnej horúčave veľmi príjemne.