Akú máte spotrebu?

Pretože ho nikto ani nepotreboval. Dnes sa však doba zmenila a spotreba energií v našej domácnosti je čoraz viac diskutovaná. Za posledné mesiace, kedy ceny za energie výrazne stúpli, so mnoho domácnosti rozhodlo, že chce optimalizovať spotrebu energie vo svojej domácnosti. Je to z hľadiska životného prostredia, ale samozrejme aj z dôvodu zníženia nákladov na energie. Pri nízkonákladovej domácnosti môžete mesačne ušetriť aj stovky eur. Chce to však dôkladnú stratégiu a takisto aj vyššiu investíciu. Technológie s nízkou spotrebou energie, čo znamená vysokú úsporu, nie sú samozrejme najlacnejšie. Takéto technológie, ktoré sú modernou záležitosťou v každej modernej nehnuteľnosti sú napríklad vzduchotechnika či tepelné čerpadlo. Nízku spotrebu energie celej domácnosti môže zabezpečiť aj podlahové kúrenie. Na čo najnižšie zastropovanie spotreby energie v domácnosti by ste mali takisto začať uvažovať nad zateplením domu a zefektívnením strechy.

spotreba

Energetický certifikát pre novostavby
Stavby, ktoré sú v procese stavby a ktoré ešte len čaká kolaudácia pravdepodobne bez energetického certifikátu kolaudáciou neprejdú. Nová legislatíva dáva povinnosť novostavbám predložiť energetický certifikát ku kolaudácii, ktorý bude určovať ich spotrebu energie v domácnosti a takisto znázorní energetickú triedu budovy. Energetická trieda novostavieb však už nemôže byť ľubovoľná. Podľa novej legislatívy musíte novostavby riešiť v energetickej triede A0. To znamená najnižšiu spotrebu energií a vysokú úsporu.

novostavba

Energetický certifikát pre staršie domy
A aj staršie domy majú možnosť prejsť na nízkonákladovú domácnosť. Práve staršie domy majú v tomto období možnosť obnovy a rekonštrukcie, vďaka čomu môžu takisto ušetriť množstvo peňazí za energie. Energetický certifikát pre starší dom sa vám hodí z hľadiska výpočtu spotreby energie, ktorá vám určí, kde má vaša staršia nehnuteľnosť najväčšie nedostatky. V prípade, že aj vy potrebujete alebo budete potrebovať energetický certifikát budovy, navštívte internetovú stránku certifikaciabudovy.sk.