Druhy a typy kontajnerov

Každý poznáte isto kontajneri. Bežne ich výdame na uliciach, kde sú prostriedkom na vykonávanie upratovacích a smetiarskych činností. Viete vlastne ako sa vyrábajú? Aké druhy kontajnerov poznáme? Kontajnery poznáme plechové a plastové. Podľa ich názvu už vieme, z čoho sú vyrobené. Plechové kontajnery a plechové smetné nádoby sú veľmi objemné. Sú určené na komunálny, ale aj separovaný odpad. Zmestí sa do nich naozaj veľké množstvo odpadu. Ak si chcete objednať plechový kontajner, musíte zaplatiť za jeho veľkosť. Pri výbere kontajnera dbajte na to, aby bola jeho úprava taká, akú požadujete a aby mal kontajner napríklad otvory, kde potrebujete, či kolieska na ľahšiu manipuláciu.

smetiarske auto

Tie plastové kontajnery sú menších rozmerov. Ich objem je omnoho nižší. Sú vyrobené z plastu. Väčšinou ide o bytovkové kontajnery. Výroba kontajnerov je zložitého charakteru. Vyrábajú sa z vysokoodolného plastu, ktorý je prísne kontrolovaný úradmi. Plast musí odolať rôznym nepriaznivým podmienkam, hlavne pri extrémnom UV žiarením od slnka alebo aj rôznym chemikáliám, či dokonca aj nízkym teplotám. Kontajnery poznáme s hladkým prevedením alebo v rôznych vyhotoveniach. Rozdeľujeme ich do viacerých skupín, a to otvorené kontajnery, príklopné kontajnery, stohovateľné kontajnery alebo aj lisovacie kontajnery.

kontajnery a recyklovanie

Existujú aj takzvané reťazové kontajnery, kde sú viaceré kontajnery zavesené a prepravujú sa pomocou ramena s reťazami. Ide napríklad o ťažké lodné kontajnery, ktoré sa musia nakladať pomocou ťažných zariadení a silných lán a reťazí. Výhodou takýchto veľkých kontajnerov je ten, že v ňom prepravíte naraz veľmi veľké množstvo tovaru. Pri lodnej doprave je to nevyhnutné. Používajú sa na rôzne účely, hlavne pri odvoze a preprave rôznych tovarov, či už potrebných alebo vyhodených. Je jedno, aký kontajner si vyberiete, dôležitá je jeho veľkosť. Ak potrebujete povyhadzovať len nejaké drobnosti, určite si neobjednávajte zbytočne veľký kontajner. Tie väčšie sa môžu použiť na omnoho väčšie druhy odpadov. Aj pri separovaní odpadov je nutné používanie vhodných kontajnerov. Myslite vždy ekologicky.