Ako zachrániť pozemok pred vodou

Návalové dažde nie sú ničím nezvyčajným. Ak nám ale spôsobujú problémy s podmývaním základových múrov či pozemku treba hľadať riešenie tejto situácie.

Voda ako pomocník alebo ako nepriateľ

Dažďová voda a jej zachytávanie je efektívnym spôsobom na reguláciu spotreby. Prináša nám nielen zníženie spotreby mestskej vody ale aj zníženie nákladov, ktoré nám jej používanie prináša. Veľké nedoplatky za posledné roky zaznamenali hlavne majitelia okrasných či ovocných alebo zeleninových záhrad. Kvôli vysokým teplotám a suchu bolo nutné pre zachovanie fungovania záhrady zvýšiť zálievku rastlín. Práve tento proces stál za vysokými poplatkami aktívnych záhradkárov. Pristúpili sme teda k náhradným riešeniam, ktoré nám pri regulácii spotreby vody pomohli. Boli to najmä riešenia zachytávania dažďovej vody. Následne táto dažďová voda bola využívaná na potreby zavlažovania vyprahnutých záhrad.

Priveľa vody prináša problém - hlavne pri intenzívnych dažďoch

Ak ale vodu nezachytávame a napriek tomu sa na našom pozemku hromadí – máme veľký problém. Vzniknuté jazierka na pozemkoch pôdu príliš rozbahňujú. Okrem problémov s neporiadkom a špinou prichádzajú ďalšie komplikácie v podobe podmývania múrov domov. Tie nielen nasávajú vlhkosť a spôsobujú sadanie stavby a jej následnú nevyváženosť. Ale spôsobujú aj vlhnutie stien a následné vytváranie plesní a znehodnotenie omietky a stien budov.

odvádzajte vodu z pozemku efektívne

Ako dostať vodu z pozemku preč

Ideálnym riešením ale aj prevenciou proti zavodneniu pozemku je osadenie trativodu. Ten efektívne odvádza nazbieranú dažďovú vodu preč z pozemku. Reguluje tak prísun vlhkosti a jednoducho rieši problém. Trativod je situovaný smerom zvažovania pozemku, preto je voda odvádzaná pravidelne a bez asistencie majiteľa. Jedná sa o jednoduché využitie fyziky. Trativody majú jednoduchú konštrukciu a na ich prekrytie sa používajú plastové palety na trativod. Je to novinka oproti kovovým zábranám. Je oveľa účinnejšia, odolnejšia a efektívnejšia. Práve preto sa stáva trvalým riešením pre zníženie rizika zatopenia pozemku pri prívalových dažďoch.